رانندگی در فرانسه

برای ایرانیانی که به فرانسه می آیند قوانینی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند که شما بسادگی در فرانسه رانندگی کنید. قبل از هر چیز باید بدانید که هزینه اخذ گواهینامه فرانسوی از طریق آزمون دادن نسبتا زیاد است. این هزینه رقمی در حدود ۱۵۰۰ یورو می باشد در صورتی که شما در همان دوره اول بتوانید امتحان را پاس کنید.

گواهینامه های رانندگی بین المللی در فرانسه دارای اعتبار می باشند. همه افرادی که بصورت کوتاه مدت می خواهند در فرانسه بمانند (کمتر از ۳ ماه) میتوانند از گواهینامه بین المللی رانندگی براحتی استفاده کنند. اما کسانیکه ویزای بلند مدت دارند فقط در سال اول میتوانند از گواهینامه رانندگی بین المللی استفاده کنند و برای سالهای بعدی باید با گواهینامه فرانسوی رانندگی کنند. هر ایرانی می تواند در اولین سال ورود به فرانسه از طریق اداره پرفکتور تقاضای تعویض گواهینامه ایرانی خودش را با گواهینامه فرانسوی بدهد. در اینصورت بعد از دریافت گواهینامه فرانسوی براحتی میتواند در فرانسه و کلیه کشورهای اتحادیه اروپا رانندگی کند. اما اگر شما دانشحو باشید می توانید با ترجمه گواهینامه (یا گواهینامه بین المللی) براحتی رانندگی کنید و نیازی نیست که حتما آنرا تعویض کنید.

نکته مهم این است که بعد از اتمام تحصیل شما یک سال فرصت دارید که گواهینامه خود را تعویض کنید (‌با معادل فرانسوی آن) و اگر اینکار را نکنید، حتی اگر یک روز از یک سال بیشتر شده باشد شما مجبور خواهید شد در امتحان رانندگی فرانسه شرکت کنید تا اجازه رانندگی بگیرید. در ضمن گواهینامه های فرانسوی مادام العمر هستند و شما زمانیکه گواهینامه ایرانی خودتان را که احتمالا ۱۰ ساله هست تعویض میکنید می توانید از گواهینامه بدون تارخ انقضاء فرانسوی تا آخر عمر استفاده کنید. اگر هم زمانی خواستید به کشوری خارج از اتحادیه اروپا سفر کنید می توانید تقاضای گواهینامه بین المللی فرانسه را بدهید ‌و از طریق آن در کشورهای دیگر ( حتی ایران )‌رانندگی کنید.

مطالب مرتبط: وقت سفارت ایتالیا